Lahko oče uveljavlja porodniški dopust?
| Članek je bil prebran 471 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Marsikateri starši novorojencev ne poznajo vseh pravic, ki jim pripadajo na podlagi zakonov. Čeprav so z njimi seznanjeni, ponavadi nimajo vseh informacij, ki bi jim pomagale pri razumevanju njihovih pravic. Ena od najbolj splošnih je porodniški dopust. Načeloma ga vsi poznajo, a vseeno ostajajo odprta vprašanja – še posebej o tem, če lahko oče novorojenega otroka uveljavlja porodniški dopust.

Porodniški dopust je opredeljen in urejen v Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Zakon določa tri vrste dopustov, in sicer: materinski, očetovski in starševski dopust.

Mati ima pravico do materinskega dopusta v dolžini 105 dni, pri čemer je ta obvezen za 15 dni (19. člen zakona). To pomeni, da oče nima pravice do tega dopusta, mati pa ima pravico do izbire, ali ga bo uveljavljala ali ne, pri čemer je obvezen za 15 dni.

Izjemoma pa ima oče ima pravico do materinskega dopusta, če mati:

Oče ima v takem primeru pravico do materinskega dopusta v obsegu kot ga ima mati, zmanjšanem za toliko dni, kolikor je mati to pravico že izrabila, najmanj pa za 28 dni. Pravico do materinskega dopusta ima v soglasju z materjo tudi oče otroka v primerih, ko rodi otroka mati, mlajša od 18 let in ima status vajenke, učenke, dijakinje ali študentke. V tem primeru materinski dopust traja 77 dni in se skrajša še za toliko dni, kolikor je otrok star, ko oče nastopi materinski dopust (22. člen zakona).

To pa še ne pomeni, da imajo očetje pravico do dopusta samo v teh primerih. Zanje je določen poseben tip dopusta, t.j. očetovski dopust. Ta traja krajši čas – 30 dni in je neprenosljiv.

Kadar pa se vprašanja nanašajo na to temo, pa se govori o starševskem dopustu. Vsak od staršev ima pravico do starševskega dopusta v trajanju 130 dni, pri čemer lahko mati na očeta prenese 100 dni starševskega dopusta, 30 dni pa je neprenosljivih (29. člen zakona)

Ugotovimo lahko, da materinski dopust ne more uveljavljati oče, razen v izjemnih primerih. Ima pa pravico do očetovskega in starševskega dopusta, pri čemer se slednji dogovori med staršema, očetovski pa mu vedno pripada.

 

© 18. 05. 2024 - Hotel-Ormoz-Grozd.si. Oglaševanje.