Kako ravnati, ko otroka muči driska?
| Članek je bil prebran 472 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Otroci so, še posebej, v prvem letu po vstopu v vrtec, kar pogosto bolni. Virusi se tudi lažje prenesejo na vso skupino, saj se otroci med seboj veliko dotikajo, si izmenjujejo predmete in se slinijo.[1] Starši pa vedo tudi, da otroci, ki niso povsem zdravi, ne smejo v vrtec.[2] Ko pri otroku opazimo znake bolezni, na primer driske, to pomeni, da bo otrok ostal doma vsaj nekaj časa oziroma dokler ne bo minilo 24 ur od zadnje driske.

O driski govorimo, ko je blato mehko ali tekoče in ko se poveča število iztrebljanja.[3] Ta opis ustreza tudi samemu pomenu besede diareja, saj se nanaša na nekaj kar skozi (dia) teče (rhea).[4]

Kako torej ravnati, če dobi vaš malček drisko?

Zakaj otrok dobi drisko?

Pri otrocih v starosti od pol leta do dveh let se driska pojavi kot spremljevalka okužb z virusi (npr. rotavirus), bakterijami (vnetje ušes, pljučnica ali vnetje sečil) ali paraziti. Otrok lahko dobi drisko tudi kot posledico drugih bolezni (npr. ošpice, gripa), kot posledico potovanja (t.im. potovalna driska) ali kot posledico alergije na hrano itd. [5], [6] V tem primeru lahko driska traja dlje časa.

Če dojenček oz. malček dobi drisko, se lahko hitro izsuši oz. dehidrira in ga je zato priporočljivo peljati k zdravniku. Če dojenček oz. malček ob driski tudi bruha in odklanja hrano, je lahko v nekaj urah dehidriran, slednje pa je lahko zelo nevarno. Ob tovrstnih simptomih torej ne odlašajte z obiskom zdravnika.

Kako lahko starši pomagate otroku z drisko?

Majhnega otroka je, kot že povedano, treba peljati k zdravniku. Zdravnik bo otroka pregledal in svetoval, kako nadalje ukrepati. Otroku  lahko pomagamo tako, da skrbimo, da zaužije dovolj tekočine in materinega mleka (če se še doji) oz. dovolj hrane (»vse« kar otrok želi zaužiti). Pomaga lahko tudi sočasno jemanje probiotikov (npr. prašek Linex Linbi. Sočasno je treba poostriti higienske ukrepe in dosledno umivati roke, svoje in otrokove, razkuževati oz. temeljito čistiti predmete v otrokovi bližini ter prezračevati prostore, kjer se otrok zadržuje.

S temi ukrepi lahko otroku pomagamo in omilite simptome driske dokler ta ne mine. Ne nazadnje pa šteje tudi ljubeča bližina starša in nekoliko več ‘cartanja’ v tem času.

Opozorilo: Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

[1] https://www.rtvslo.si/zdravje/novice/pediatrinja-mamice-komaj-pridejo-s-porodniskega-dopusta-so-ze-na-bolniskem/470439

[2] https://www.dnevnik.si/1042306219

[3] https://sl.wikipedia.org/wiki/Driska

[4] https://en.oxforddictionaries.com/definition/diarrhoea

[5] http://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/driske_v_vrtcu.pdf

[6] https://www.webmd.com/children/guide/diarrhea-treatment#1

© 18. 05. 2024 - Hotel-Ormoz-Grozd.si. Oglaševanje.