Pnevmatski sistemi se uporabljajo v mnogih industrijskih aplikacijah za električna orodja in procese ter kot način prenosa moči za premikanje delov in orodij znotraj industrijskih strojev. Veliko različnih komponent se uporablja za nadzor hitrosti, tlaka in količine zraka, ki se premika skozi te pnevmatske sisteme, pnevmatski ventili pa pri tem predstavljajo enega najbolj vitalnih delov. Ne samo, da so idealni za nadzor vira zraka in regulacijo pretoka v pnevmatskih sistemih, ampak pnevmatski ventili zagotavljajo tudi številne prednosti, vključno s stroškovno učinkovitostjo zaradi katerih so priljubljena izbira v različnih panogah in aplikacijah. V nadaljevanju je predstavljenih nekaj ključnih.
Pnevmatski sistem se pogosto uporablja v različnih vrstah motorjev v različnih panogah. Uporablja se za ustvarjanje sile energije, ki poganja stroje z linearnim ali rotacijskim gibanjem.
Osnovni proces pnevmatike temelji na dovodu plina ali zraka. Pnevmatski sistem sestavljajo štirje pomembni deli: rezervoar, kompresor, pnevmatski ventili in pnevmatski cilinder. Ko je zrak izsesan in zbran v zbiralnik ali rezervoar, se s pomočjo kompresorja (prvi postopek) stisne v 6 kilogramov na kvadratni meter, kar proizvede največ 50 kN (drugi postopek). Ko je zrak stisnjen, teče skozi različne prehode kot so filter, mazalo, regulator in sistem pnevmatskih ventilov. Končni del celotnega sistema je v pnevmatskem cilindru. Moč, ki jo proizvede celotna enota, bo ustvarila linearno gibanje v cilindru, kar bo v končni fazi povzročilo mehansko gibanje.
Pnevmatski sistemi se zanašajo na stisnjen zrak, ki služi kot medij za prenos energije do različnih končnih točk v pnevmatskem sistemu. Pnevmatski ventili pri tem igrajo ključno vlogo v teh sistemih, saj nadzorujejo koliko zraka in v katero smer prehaja skozi sistem, kar jim omogoča, da služijo kot krmilni ventil in varnostni ventil, ki bo sprostil pritisk in/ali prekinil pretok zraka v nevarnih situacije.
Znotraj pnevmatskega sistema lahko pnevmatski ventili torej služijo kot stikalo, ki zadrži stisnjen zrak in/ali uravnava pretok stisnjenega zraka, da prepreči zračni udarec in puščanje. Prav tako lahko nadzirajo količino stisnjenega zraka in omogočijo prehod zahtevane količine zraka / pretok potrebnih kN (kilonewton). In ko služijo kot smerni regulacijski ventil, pnevmatski regulacijski ventili krmilijo zrak, ki se prenaša v aktuator, kar v končni fazi omogoča premikanje cilindra v proizvodnji.
Uporaba pnevmatskih ventilov ima številne prednosti. Nizke zahteve glede vzdrževanja in zmožnost delovanja v daljših obdobjih brez okvar pogosto prinesejo koristi za končni rezultat in večjo produktivnost. Kompaktna velikost, moč in natančnost pnevmatskih ventilov v kombinaciji s podaljšanim časom delovanja in varnostjo omogočajo njihovo uporabo v številnih industrijskih aplikacijah in sistemih za avtomatizacijo po nižji ceni kot drugi tipi ventilov. Tako se pogosto uporabljajo v celotni proizvodnji, pri pakiranju, sestavljanju avtomobilov, živilski in pijačni, farmacevtski in drugih industrijah, saj ponujajo stroškovno učinkovito, zanesljivo in varno delovanje. V nadaljevanju je predstavljenih nekaj ključnih prednosti uporabe:
Pnevmatski ventili zagotavljajo hiter odzivni čas, kar omogoča hitro aktiviranje pnevmatskih komponent kot so cilindri in aktuatorji. Lahko se vklopijo in izklopijo skoraj takoj, kar omogoča natančen nadzor in hitro delovanje v sistemih avtomatizacije.
Pnevmatski ventili ponujajo preprosto, a robustno konstrukcijo iz visokokakovostnih materialov kot so aluminij, nerjavno jeklo in ogljikovo jeklo. Imajo razmeroma preprosto zasnovo, sestavljeno iz manj gibljivih delov v primerjavi z drugimi vrstami ventilov. Ta preprostost poveča njihovo zanesljivost in zmanjša verjetnost okvare. Prenesejo lahko težke okoljske pogoje, vključno s temperaturnimi nihanji, prahom in vibracijami, ne da bi pri tem ogrozili njihovo delovanje.
Pnevmatske ventile je mogoče preprosto integrirati v sisteme za avtomatizacijo, zaradi česar so združljivi s široko paleto pnevmatskih komponent in naprav.
Stisnjen zrak je razmeroma varen vir energije v primerjavi z elektriko ali hidravličnimi tekočinami, saj ne predstavlja nevarnosti električnega udara ali puščanja tekočine in posledično požara, zaradi česar so primerni za uporabo v potencialno eksplozivnih ali vnetljivih okoljih.
Pnevmatski ventili so na splošno cenovno ugodnejši od drugih vrst ventilov kot so električni ali hidravlični ventili. Imajo nižje začetne stroške, zahtevajo minimalno vzdrževanje in so trpežni, kar ima za posledico dolgo življenjsko dobo. Poleg tega so pnevmatski sistemi energetsko učinkoviti, kar prispeva k prihrankom stroškov v smislu porabe energije.
Pnevmatski ventili najdejo uporabo v različnih panogah in sektorjih, vključno s proizvodnjo, avtomobilsko industrijo, embalažo, predelavo hrane, farmacijo itd. Uporabljajo se lahko za različne funkcije kot so aktiviranje cilindrov, nadzor pretoka zraka, uravnavanje tlaka in usmerjanje gibanja mehanskih komponent. Zaradi vsestranskosti pnevmatskih ventilov so prilagodljivi širokemu spektru nalog avtomatizacije.