Visokotemperaturna toplotna črpalka: Energetsko ogrevanje
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Visokotemperaturna toplotna črpalka je ena izmed toplotnih sistemov, ki temeljijo na obnovljivih virih energije, kar jo dela okolju prijazno in energetsko učinkovito. Njena naloga je omogočanje visoke temperature vode v gospodinjstvih.

toplotna črpalka

Prednosti pred tradicionalnimi viri gretja

Toplotne črpalke prenesejo toploto iz zunanjega okolja – zraka, vode in zemlje v notranjost preko cikla hladilnega sredstva. Za svoje delovanje potrebujejo relativno malo energije, kar pomeni, da so stroški ogrevanja nižji. Zaradi enostavne uporabe in preproste namestitve so primerne za različne vrste stavb in manjše prostore, vključno za adaptacijo obstoječih ogrevalnih sistemov. Toplotne črpalke imajo dolgo življenjsko dobo, ki je okoli 20 let. Za svoje delovanje potrebujejo relativno malo vzdrževanja, ki je načeloma nezahtevno in uporabniku prijazno.

Vrste visokotemperaturnih toplotnih črpalk

Vrste črpalk se razlikujejo glede na vir toplote, ki ga izrabljajo. Najpogostejše in tudi najenostavnejše za namestitev so zračne visokotemperaturne črpalke. Te črpalke izkoriščajo toploto iz zunanje okolice ali obratno, za ohladitev prenesejo toploto od znotraj ven. Naslednja odvaja toploto iz zemlje preko cevi, ki se nahajajo v tleh. Stroškovno so slednje malenkost dražje od prvih. Cene se gibljejo med 8.000 in 30.000. Tretje črpalke, ki toploto izvajajo iz podtalnice ali površinskega vodnega vira, pa so najdražje, saj je njihova namestitev zapletena.

Kako se razlikuje od drugih vrst črpalk?

Prednost te dotične črpalke je v tem, da lahko doseže temperaturo med 60 °C in 80 °C, medtem ko običajne dosežejo le 45 °C in 55 °C. Izolacija v primeru teh črpalk ni potrebna. Tako so tudi bolj učinkovite, kar dosežejo z uporabo superiornih hladilnih sredstev in kompresorsko tehnologijo. Boljša učinkovitost pomeni tudi večji strošek.

Pomembno pri teh črpalkah je, da omogočajo učinkovito delovanje tudi ko so zunaj izredno nizke temperature, celo nižje od -28 °C. Običajne črpalke po navadi delujejo pri -10 °C in prenesejo do -25 °C.

Njena slabost pa je, da bo visokotemperaturna črpalka ogrevala prostor manj časa kot navadna črpalka in da visokotemperaturni cikel zahteva več električne energije za delovanje v primerjavi z običajno toplotno črpalko.

Stroški

Se razlikujejo glede na različne dejavnike glede na vrsto, zmogljivost in znamko proizvajalca. Na splošno so zaradi zmogljivosti dražje od standardnih toplotnih črpalk. Začetna cena velja za osnovne modele, ki so primerni za manjša stanovanja ali objekte, ki ne potrebujejo toliko ogrevanja. Ti so nekje med 5.000 do 15.000 evrov. Naprednejši modeli, katerih cene se gibljejo med 7.000 in 9.000 evrov, so primerni za malo večje objekte ali domove. Komercialni objekti pa po navadi presegajo 10.000 evrov. Poleg osnovnih je treba upoštevati tudi stroške namestitve, ki so odvisni od kompleksnosti objekta. Četudi se zdi, da je stroškov veliko in je začetna investicija visoka, ne smemo pozabiti, da je dolgoročno vseeno ugodnejše od starih ogrevalnih sistemov.

V Sloveniji je mogoča tudi subvencija za namen uporabe obnovljivih virov in zmanjševanju ogljičnega odtisa za toplotne črpalke, kjer se lahko povrnejo stroški nakupa in namestitve. Ena izmed njih se imenuje Eko sklad.

Okoljski vidik

Tako visokotemperaturne toplotne črpalke niso le finančno smiselne zaradi dolgoročnega prihranka, ampak tudi, ker zmanjšujejo ogljični odtis. Ker črpajo toploto iz naravnih, trajnostnih in obnovljivih virov energije, pripomorejo k manjšemu izpustu emisij ogljikovega dioksida, ki je eden izmed glavnih povzročiteljev podnebnih sprememb.

Učinkovitost

Učinkovitost toplotnih črpalk skozi leto niha. Pozimi zahteva višje temperature za ogrevanje doma, kar zmanjša učinkovitost in poveča stroške. Obratno je v poletnem in jesenskem času, ko zahteva nižje temperature in je posledično učinkovitejša.

Zaključek

Uporaba visokotemperaturnih toplotnih črpalk je v Sloveniji v zadnjih letih močno narasla zaradi vseh omenjenih koristi. Visokotemperaturna plinska črpalka je okolju prijazna, učinkovitejša od tradicionalnih grelnih naprav in posledično dolgoročno tudi cenovno ugodnejša. V vsakem primeru pa je treba dobro premisliti, saj konstantna poraba tople vode krepko vpliva na račun porabe.

© 08. 05. 2025 - Hotel-Ormoz-Grozd.si. Oglaševanje.